Google ‘varsayılan’ olmak için Apple’a 20 milyar dolar ödemiş

ABD Adalet Bakanlığı’nın ABD merkezli teknoloji şirketi Google’a açtığı dava, firmanın Apple’ın Safari tarayıcısında varsayılan arama motoru olmak için şirkete 20 milyar dolar ödeme yaptığını ortaya koydu. Adalet Bakanlığı, Google’ın arama motoru ve reklam pazarlarını yasal olmayan bir şekilde tekelleştirdiğini iddia ediyor.

Quartz haber sitesinin aktardığına göre, bakanlığın Google’a açtığı antitröst davasına ilişkin mahkeme belgeleri, Google’ın çatı şirketi Alphabet’in 2022’de Apple’a 20 milyar dolar ödediğini ortaya koydu. İlk olarak Bloomberg’in ortaya çıkardığı habere göre, Apple’ın hizmetlerden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Eddy Cue’nun ifade ettiği rakam, bugüne kadar Google’ın bu bağlamda Apple’a yaptığı ödemeye ilişkin ilk doğrulanmış net rakam oldu.

ABD’nin The New York Times gazetesi, konuya ilişkin daha önce yaptığı bir haberde, Google’ın Apple’a 2021 yılında, Google’ın Apple’ın akıllı telefon markası iPhone’larda varsayılan arama motoru olması için yaklaşık 21 milyar dolar ödeme yaptığını iddia etmişti. Basına son yansıyan mahkeme belgeleri ayrıca 2020 yılında Google’ın Apple’a yaptığı ödemelerin, şirketin işletme gelirinin yüzde 17,5’ini oluşturduğunu ortaya koydu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir